Jaunumi
23. maijā notiks Pārdaugavas svētki
Rīga    2015-05-21

Jau sestdien, 23. maijā Arkādijas parkā un tā apkārtnē Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcija kopā ar Pārdaugavas kultūras un izglītības iestādēm, uzņēmējiem, sportistiem, mūziķiem un citiem radošiem pārdaugaviešiem aicina lielus un mazus uz Pārdaugavas svētkiem, kur no plkst. 12.00 līdz pat 23.00 notiks dažādas aktivitātes - darbnīcas, kino, izstādes, priekšnesumi u.c., kuras noslēgs balle ar grupu „Pērkons” un uguņošana virs Māras ezera.

Jau sesto gadu maijā tiek svinēti krāšņi un vareni Pārdaugavas svētki, apliecinot Pārdaugavas īpašo noskaņu un daudzveidību. Šogad par svētku vadmotīvu izvēlēts darbības vārds „just”. Svētku rīkotāji un dalībnieki aicina „just Pārdaugavu” – ieskatīties, ieklausīties, izgaršot, sasmaržot, just līdzi, aizrauties, iztēloties un – aptvert, apzināties skaisto un vērtīgo Pārdaugavas kultūrvidē.

„Pārdaugavas svētki ir īpaši ar to, ka tajos iesaistās radoši cilvēki gan no Āgenskalna, gan Bolderājas, Imantas, Zolitūdes un citām apkaimēm. Svētki stāsta par Pārdaugavas daudzveidību un ar Rīgas domes un Pārdaugavas uzņēmēju atbalstu 23. maijā to visu varēs vērot Arkādijas parkā”, stāsta svētku idejas autore Inese Meiere, Pārdaugavas izpilddirekcijas kultūras projektu vadītāja. Arkādijas parka virsotnē uz skatuves no plkst. 12.00 notiks dažādi koncerti un priekšnesumi, kuros piedalīsies Pārdaugavas kultūras centru, bērnu un jauniešu interešu izglītības iestāžu un skolu labākie radošie kolektīvi. Plkst. 19.30 Arkādijā ar priekšnesumu viesosies perkusiju grupa „Samba de Riga”, savukārt plkst. 20.00 uz skatuves kāps leģendārā grupa „Pērkons”.

Vairāk kā 40 dažādas bezmaksas radošās darbnīcas „Dzirdi! Redzi! Osti! Garšo! Tausti!” sagatavojušas Pārdaugavas skolas, augstskolas, bērnu un jauniešu un kultūras centri, tostarp, Friča Brīvzemnieka pamatskolas audzēkņi un vecāki aicinās eksperimentēt ar maņām dažādās dabaszinātņu stacijās, bērnu un jauniešu centrs „Zolitūde” piedāvās izzinošu spēli, kas ļaus ar ožas palīdzību iepazīt Pārdaugavā sastopamos ārstniecības augus, bet bērnu un jauniešu centra „Kurzeme” teltī varēs minēt sajūtu mīklas u.c. Savukārt pie četriem parka tiltiņiem darbosies interaktīvas sajūtu pieturas. Daudzveidīgu tradicionālo amatu prasmju meistarību rādīs kultūras centra „Iļģuciems” tautas lietišķās mākslas studijas.

Arkādijas parkā darbosies kinotelts, kurā divos seansos tiks demonstrēta izcilā režisora Ivara Selecka trešā filma par mazās Pārdaugavas ieliņas iedzīvotājiem „Kapitālisms Šķērsielā” (2013), plkst. 16.00 piedāvājot sarunu ar filmas veidotājiem. Darbosies dažādi uzziņas punkti kultūras, izglītības un veselības jomās, notiks atrakcijas, izjādes. Amatnieki, mājražotāji un Pārdaugavas uzņēmumi piedāvās gardas, skaistas un noderīgas lietas, darbosies brīvdabas kafejnīcas.

Parkā notiks arī daudzveidīgas izstādes - Pārdaugavas mūzikas un mākslas skola aicinās apskatīt plastikāta kompozīciju izstādi „Prieks, mīlestība un skumjas”, savukārt bērnu un jauniešu centrs „Bolderāja” sagatavojis foto izstādi „Rīgas galvenā nomale. Toreiz un tagad”, kurā atspoguļotas Bolderājas un Daugavgrīvas apkaimes dažādos laikmetos u.c.

Svētku režisore Rita Reliņa aicina svētku apmeklētājus apstāties pie augstskolas RISEBA telts, kur notiks ne tikai dažādas darbnīcas, bet arī parakstu vākšana Arkādijas parka estrādes atjaunošanas un labiekārtošanas iniciatīvai. „Augstskolas studenti turpinās 2014. gadā sākto iniciatīvu, aktualizējot Arkādijas parku kā brīnišķīgu vietu brīvdabas pasākumiem Pārdaugavā, kas jau vēsturiski bijusi vieta, kur notiek zaļumballes un koncerti. Arī Pārdaugavas svētki būtu ieguvēji – nebūtu nepieciešams katru gadu iekārtot skatuvi no jauna”, stāsta Rita Reliņa.

„Ojārs Vācietis noteikti būtu svinējis Pārdaugavas svētkos, un savā veidā viņš to darīja arī savas dzīves laikā,” stāsta O. Vācieša muzeja vadītāja Ieva Ķīse, norādot, ka muzejs piedalījies visos svētkos, un priecājas, ka muzeja reiz rīkoto O. Vācieša ielas svētku ierosme Pārdaugavas izpilddirekcijas vadībā pārtapusi vērienīgos svētkos, kas aptver visas Pārdaugavas apkaimes. Svētku dienā muzejā dažādas izstādes un filmu „Ojāra Vācieša iela” būs iespējams vērot bez maksas.

Svētkos uz vienu dienu durvis vērs arī Jāņa Akuratera muzejs, kurš šogad tika slēgts uz restaurācijas laiku, piedāvājot programmu ģimenēm ar bērniem: plkst. 13.00 notiks tātra studijas „Rampa” literāri muzikālais uzvedums ar Raiņa un Aspazijas dzeju „Senās, jaukās bērnu dienas…” un plkst. 15.00 bērnu mūzikas skolas „Sonnette” bērnu dzejoļu krājumu prezentācijas mūzikā.

Māras ezerā notiks starptautiskās kuģu modeļu sacensības „Pārdaugavas kauss 2015”. Sacensības ir 2015. gada Latvijas un Baltijas valstu sezonas čempionāta posms, un tās norisināsies vairāk nekā 7 dažādās klasēs. „Vidējais ātrums radio vadāmajam ātrumlaivas modelim ar elektro-motoru ir no 40 – 70km/h, taču sacensību starplaikos notiks paraugdemonstrējumi , kuros laivas ar iekšdedzes motoriem sasniegs ātrumu 130 km/h, notiks arī 2014. gada Pasaules čempiona laivas modeļa paraugdemonstrējumi. Dienas noslēgumā notiks sacensības vienā no prestižākajām klasēm – Mini Eco Team –, kas ir komandu sporta klase, kurā uzvaru nosaka ne tikai modeļu ātrums un precizitāte trasē, bet arī komandas sadarbība un „boksu” apmeklējuma stratēģija ”, stāsta sacensību organizators Edgars Korsaks – Mills.

Savukārt sporta bāzē Uzvaras parkā notiks Pārdaugavas kausa izcīņa pludmales volejbolā, un „Latvijas kausa” sacensības virves vilkšanā, tostarp sacensības arī tautas klasē, kurās piedalīties varēs ikviens stiprinieks. Pieredzējuši virves vilcēji pamācīs, kā pareizi vilkt, un interesenti aicināti ņemt līdzi sporta apavus.

Pārdaugavas svētkus īsi pirms 23.00 noslēgs krāšņa uguņošana virs Māras ezera.

Plašāka informācija par svētku programmu pieejama Pārdaugavas svētku lapās sociālajās platformās „Facebook” un „Draugiem.lv”.

Svētki notiek, pateicoties Rīgas domes atbalstam Pārdaugavas uzņēmumu - Latvijas Finieris, Gemoss, Voldemārs, Hanzas maiznīca, Arkolat, MFD Veselības centrs atbalstam.