Jaunumi
Bieriņi ir pirmā apkaime Latvijā, kurā ir izveidota pasaulē atpazīstamā "Neighbourhood watch” sistēma, jeb - "Kaimiņš kaimiņu sargā|”
Bieriņi    2015-04-27

Katrs no mums ir dzirdējis stāstus par zādzībām mūsu dzīvojamā rajonā – aplaupīta vai nozagta automašīna, nolaupīti dārza piederumi no šķūnīša, izsitot logu, veikta ielaušanās un apzagts mājoklis. Vēl sliktāk – aplaupītie bijāt jūs paši! Mēs esam aizņemti savā ikdienā un dzīvojam tik savrupi, ka pat nepazīstam kaimiņus pēc sejas un aizdomīgu kustību kaimiņu īpašumā nemaz neievērotu. Garnadži to izmanto, lai veiktu noziedzīgas darbības.

Pasaulē jau vairākus desmitus gadu praksē tiek lietota vienas apkārtnes kaimiņu sadarbība, samazinot noziedzību un radot drošu apkārtējo vidi. To sauc par “Kaimiņu sardzi”. Kaimiņi savā starpā vienojas, ka tie pieskatīs viens otru, otra īpašumu un sabiedrisko vidi ap dzīvesvietu.

Piedāvājam jums iepazīties ar pāris lietām, kurām nepieciešams būtu pievērst uzmanību un padomājiet, varbūt arī jūs vēlaties vienoties ar kaimiņiem par savstarpēju “pieskatīšanu”.

Sākumam, padomājiet, kā sargāt sevi, savus tuvākos un savas mantas. Vai jūs brīvi pieejamās vietās – dārza būdiņās un malkas šķūnīšos glabājat vērtīgas lietas? Vai aizslēdzat mājas durvis pat tad, kad paši esat mājās? Vai vērtīgas lietas jūs turat tuvu logiem vai uz palodzes, visiem redzamā vietā? Vai apskatiet savu īpašumu, pirms aizejiet, – vai visi logi un durvis ciet, vai kādas mantas nav atstātas brīvi pieejamas svešām personām? Ierodoties mājās, apskatieties vai viss ir tā, kā jums projām dodoties.

Nākamais solis, ja tas vēl nav izdarīts, būtu iepazīšanās ar saviem kaimiņiem. To var izdarīt Lielās talkas laikā un pasākumā pēc tās, pastaigu laikā, pēc skriešanas vai riteņbraukšanas un rajona kopīgo pasākumu laikā. Vai vēl vienkāršāk, pavasara āra darbu laikā, taisi tēju sev – uztaisi un piedāvā arī kaimiņam!

Vienojaties, ka abi vēlaties dzīvot drošā vidē un labprāt pieskatītu viens otra īpašumu, apmainieties ar telefona numuriem.

Jums vajadzētu pievērst uzmanību šādām lietām:

  1. Aizdomīga rosība ap kaimiņa mājām – viens vai vairāki cilvēki skatās automašīnas salonā, cenšas saskatīt pāri sētai pagalmā, aizdomīgi ilgi vai atkārtoti pēta kaimiņa īpašumu.
  2. Kaimiņa dzīvojamajai ēkai vaļā durvis, logi vai garāžas vārti un viss liecina par to, ka kaimiņš nav mājās.
  3. Neparastas skaņas, plīstoša stikla skaņa, kliedzieni vai nepārtraukta suņu riešana. Laupīšanas gadījumā izsauciet policiju, bet nekādā gadījumā necentieties zagli aizturēt pašu spēkiem.
  4. Pievērsiet uzmanību rajona bērnu izklaidēm, vai to darbība nerobežojas ar huligānismu, neapdraud pašus bērnu un viņu veselību.
  5. Ja dodaties prom uz ilgāku laiku, palūdziet kaimiņus pieskatīt jūsu īpašumu, kamēr esat prom.

Pilnvērtīgai aizsardzībai un noziedzības novēršanai sazinieties ar sava iecirkņa atbildīgo policistu, lai apspriestu sadarbības iespējas un uzklausiet viņa ieteikumus noziegumu novēršanas un īpašuma drošības uzlabošanas labā.

Ja jums šī ideja patīk un jūs varat vienoties ar kaimiņu par savstarpēju “uzmanīšanu”, šo uzlīmi uzlīmē uz pastkastītes, lai VISI zinātu, ka īpašumu sargā ne tikai suns, apsardzes firma, bet arī kaimiņi veic savu novērošanu un neikdienišķas rīcības gadījumā tiks izsaukta apsardze vai policija. Esiet modri, sargiet sevi, savus tuvos, savu īpašumu un kaimiņu!

Ja esi priecīgs, lepns vai atbildīgs par savu rajonu – uzlīmē uz pastkastes! Tā viens otram varam pateikt, ka mums rūp, kur un kā dzīvojam. (Uzlīme: Man te patīk)

Ja esi gatavs paziņot policijai vai citādā veidā rīkoties atbildīgi – gadījumos, kad pamani, ka kaimiņu sētā darbojas garnadzis vai notiek kas nelāgs, pielīmē pie pastkastes šo uzlīmi. Lai ir skaidra Tava attieksme un rīcība! (Uzlīme: Kaimiņš kaimiņu sargā)