Jaunumi
12.-13. septembrī Sarkandaugavā risināsies Rīga 2014 notikums Deja iziet pilsētā ar dejotāju un iedzīvotāju līdzdalību
Sarkandaugava    2014-09-11

Piedaloties Sarkandaugavas mājsaimniecībām, septiņiem latviešu dejotājiem un trīsdesmit laikmetīgās dejas studentiem, austriešu horeogrāfs Villijs Dorners (Willi Dorner) Sarkandaugavas dzīvokļos, ielās un pagalmos iestudē vērienīgu Eiropas kultūras galvaspilsētas projektu „Dzīvojamā istaba”. Dzīvās instalācijas pilsētvidē un fotoizstāde astoņos dzīvokļos Sarkandaugavā notiks piektdien, 12. septembrī no plkst. 17.00 līdz 21.00 un sestdien, 13. septembrī no plkst. 11.00 līdz 15.00. Izstādes un instalācijas darbosies 4 stundas un tās varēs apmeklēt jebkurā laikā. Norises vietu kartes varēs saņemt projekta norises laikā informācijas punktā Sarkandaugavas ielā 2. Ieeja bez maksas.

Austriešu horeogrāfa Villija Dornera pilsētvides projekti ir pazīstami visā pasaulē un tos var raksturot kā ķermeņu intervenci ikdienišķajā vidē. Dejotāji iekļaujas dzīvokļu interjeros un pilsētas ainavā, ar saviem ķermeņiem izjaucot lietu kārtību un liekot citām acīm paskatīties uz ierasto. Tā ir ķermeņu komunikācija ar arhitektūru, pilna humora un spēles prieka.

Pavasarī, kad Villijs Dorners viesojās Sarkandaugavā pirmo reizi, viņš sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem un dejotājiem astoņos dzīvokļos radīja fotogrāfijas, kas nu tiks izstādītas dzīvokļu interjeros, radot jaunas attiecības starp iekštelpu un ārpasauli. “Sarkandaugava mani ļoti uzrunāja emocionāli un šis ir mans skatījums uz pilsētas arhitektūru un privāto telpu”, saka horeogrāfs. Fotoizstādi papildinās Sarkandaugavā filmēti video, bet ceļa posmos starp dzīvokļiem būs redzamas dejotāju radītas dzīvās instalācijas. Katrs skatītājs pats varēs sastādīt savu maršrutu, bet tiem, kas vēlēsies redzēt visu, jārēķinās ar apmēram 2 stundu pastaigu. Projektā “Dzīvojamā istaba” piedalās latviešu dejotāji Evita Birule, Dmitrijs Gaitjukevičs, Elīna Gaitjukeviča, Elīna Lutce, Roberts Muciņš, Eva Vancāne, Kristīne Vismane un 30 Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Kultūras koledžas dejas studenti.

Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums “Deja iziet pilsētā” ir izrāžu sērija pilsētvidē, ko dažādās Rīgas apkaimēs veido starptautiski atzīti ārvalstu laikmetīgās dejas mākslinieki sadarbībā ar latviešu dejotājiem. Projekta ideja ir paplašināt dejas ierasto praksi un teritoriju, novirzot izpētes un izrāžu tapšanas procesu uz Rīgas apkaimēm un padarot šo pilsētas daļu redzamo un neredzamo ainavu par izrādes centru. Projektā jau tapušas izrādes „No Vecmīlgrāvja ar mīlestību”, ko sadarbībā ar mūsu dejotājiem iestudēja flāmu horeogrāfs Kūns Augustainens, kā arī latviešu dejotāju un japāņu mākslinieku kolektīva contact Gonzo sadarbības projekts Grīziņkalnā. Ar starptautisko nosaukumu Dance Moves Cities līdzīgs projekts norisinās vēl divās Eiropas pilsētās – Terni Itālijā un Krakovā Polijā.

“Deja iziet pilsētā” ir Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums un to rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.