Jaunumi
26 oktobrī Totaldobže mākslas centrā notiks „FreeRiga2014” meistardarbnīca Rīgas tukšo māju atdzīvināšanas iniciatīvām
Teika    2013-10-23

Meistardarbnīcā aicināti piedalīties visi, kas redz iespēju, kā iedvest dzīvību kādā no Rīgas neapdzīvotajām ēkām, kā arī tie, kas vēlas pievienoties „FreeRiga2014” kustībai, piedāvājot savu palīdzību šo projektu realizēšanā.

„FreeRiga2014” iniciatīvas aizsācēji ir Mārcis Rubenis (“Ideju Talka”), Jānis Pešiks (fotogrāfs), Jurga Kupstyte (antropoloģe), Kaspars Lielgalvis (mākslas centrs “Totaldobže”), Dāvis Kaņepe (Kaņepes Kultūras centrs), Zane Volkinšteine (“Veto magazine”), Kristīne Zamurajeva (“ManaRiga.com”), Jonas Buchel (“Urban Institute Riga”), Solvita Krese (“Laikmetīgās mākslas centrs”). Kustībā turpina iesaistīties daudzi citi, pārstāvot arvien plašāku sabiedrisko un kultūras iniciatīvu loku.

Aktīvisti strādā pie tā, lai kopīgiem spēkiem novērstu divus pilsētvides un radošās uzņēmējdarbības attīstību traucējošus faktorus: Rīgā lēnām iet bojā vairāki simti neapdzīvotu ēku, savukārt pēdējo gadu laikā Rīgā novērojama radošā kultūras un sociālā sektora aktivizēšanās, kas varētu realizēties daudzās jaunās radošās uzņēmējdarbības formās un sabiedriskajās iniciatīvās. Līdz šim šīs iniciatīvas nav tikušas uzsāktas vai attīstītas tādēļ, ka finansiālie ienākumi no šādas darbības lielākajā daļā gadījumu ir neprognozējami. Pārsvarā tie ir inovatīvi projekti, kādi līdz šim nekad nav tikuši realizēti vai arī projekti, kas saistīti ar kultūras nozari vai sociālo vidi, kura sabiedrībā netiek uzskatīta par prioritāti ekonomiskās krīzes apstākļos. Piedāvājam tukšās ēkas lietderīgi izmantot un realizēt pilsētas potenciālu kļūt par radošo iniciatīvu metropoli kā loģisku turpinājumu radošo kvartālu bumam.

Meistardarbnīcas galvenais mērķis ir gūt vispārēju priekšstatu par situāciju, apzināt iniciatīvas, kas potenciāli varētu kļūt par tukšo telpu atdzīvinātājām, kā arī veicināt viedokļu, ideju un pieredzes apmaiņu aktīvistu starpā. Tiks modelētas iespējamās sadarbības formas, ar mērķi apzināt tās iniciatīvas, kas izstrādātas stratēģijas projektu realizēšanai, meklēti risinājumi finansiālā atbalsta gūšanai, apzinātas iespējas, kā atdzīvināt konkrētas ēkas. Kā piemērs tiks ņemta tukšā ēka Tallinas ielā 10, kurai meistardarbnīcas gaitā dalībnieki pielāgos savas esošās iniciatīvas un pārbaudīs iespējas tās īstenot konkrētas idejas. Pasākums sastāvēs no trim daļām:

Meistardarbnīca notiks Totaldobže mākslas centrā.

I daļa 14:00-18:00

14:00-15:00. Ievadlekcija. Arhitekte un pilsētvides speciāliste Janin Walter no Berlīnes. Janin Walter ir strādājusi ar tukšo ēku iedzīvināšanas iniciatīvām Berlīne, Maskavā, Itālijā un citur.

15:00-18:00. Meistardarbnīca. Tiek aicināti piedalīties visi, kam ir vēlme darboties, bet attur tas, ka nav pieejamas atbilstošas telpas vai tās ir nesamaksājami dārgas.

Meistardarbnīcā apkoposim informāciju cik un kādām iniciatīvām tiek meklētas kādas telpas un uz kādiem nosacījumiem? Vēlamies aptvert cik daudz tukšās telpas pašlaik varētu piepildīt ar dažādām radošām, eksperimentālām, sociālām un cita veida iniciatīvām. Tiks modelētas dažādas ēku ieņemšanas un atdzīvināšanas stratēģijas. Veidoti iespējamie sadarbības modeļi iniciatīvām, kuras būtu ieguvējas no tā, ka apvienojas vai atrodas zem viena jumta. Kā piemērs tiks izmantots Rīgas Domes īpašums Tallinas ielā 10.

II daļa. 18:00-19:00

Kopīgas pusdienas.

III daļa.19:00-02:00 Totaldobže mākslas centrā.

Afterparty.

Sadarbības modeļu apspriešana, iepazīšanās tuvāk, ieteikumi, jautājumi un atbildes neformālā gaisotnē.

Koncerts.

Meistardarbnīcā dalība ir bez maksas. Meistardarbnīcas dalībniekiem ieeja koncertā arī ir bezmaksas, bet kafija, tēja un siltais ēdiens būs par simbolisku samaksu: 2,50Ls

Papildus informācija un jaunumi:

https://www.facebook.com/freeRiga2014

Karte, kurā apskatīt atzīmētās un pievienot vēl neatzīmētas neapdzīvotās ēkas:

http://freeriga2014.lv

Meistardarbnīcas norises vieta - Totaldobže mākslas centrs, VEF teritorija, Ūnijas iela 8 k2. Vieglāk atrast ieejot VEF teritorijā no Bērzaunes ielas starp Brīvības ielu un T/C Domina.