Jaunumi
23.augustā Torņakalnā noslēdzās pilsētvides iniciatīva
Torņakalns    2013-08-26

„ManaRīga” ir pilsētvides iniciatīvu platforma, kas mīt portālā www.manariga.com. Projekta idejas pamatā ir atklāts aicinājums cilvēkiem pašiem iesaistīties savas apkārtējās vides radīšanā, rakstot stāstus par Rīgu, būvējot mēbeles un kopīgi esot par daļu no Rīgas, kuru varam atļauties. Gan mentāli, gan fiziski.

„ManaRīga” aicina piedalīties savā pilsētā.

Līdz šim portāla galvenais darbības virziens ir bijis rakstu veidošana par Rīgas vietām un lietām, kas šķiet aizkustinošas, unikālas, par kurām var teikt – tas ir vesels stāsts. Ņemot vērā, ka šis projekts ir tieši veltīts Rīgas pilsētai, tad arī stāsti meklēti ielās, laukumos, parkos, kafejnīcās un ēkās.

„ManaRīga” ir izteikti urbāns projekts, kurš pašlaik arvien vairāk savā darbībā integrē vietrades filozofiju. Vietrade ir ontoloģiska dizaina process, kura laikā norisinās fiziskās, mentālās un garīgās vides transformācija. Tās praktiskā izpausme ir telpas transformācija par vietu. Pilsētvides kontekstā vietrade pamatā saistāma ar jauna veida pieeju publiskās ārtelpas radīšanai. Tā paredz koncentrēšanos uz dizaina procesu laikā un telpā, cilvēkiem un tiem atbilstošu mērogu.

Šī iemesla dēļ pašlaik „ManaRīga” komanda sadarbībā ar Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu realizē projektu „ManaRīga-Pagalmu apdzīvošana”. Projekta ideja ir trīs dažādās Rīgas apkaimēs (mikrorajonos) kopā ar vietējiem jauniešiem vecumā no 13-18 gadiem no lietotām koka paletēm kopīgi būvēt dažādas pagalma mēbeles un sīkformu objektus. Koncepcija paredz pilnīgu „bottom-up” pieeju, vietējiem jauniešiem pašiem ļaujot izvēlēties, ko un kāpēc viņi vēlas redzēt savā pagalmā vai citviet netālu no mājām.

Ar šo projektu „ManaRīga” vēlas veicināt domāšanu ar rokām un rotaļīgu provokāciju attiecībā pret valdošo pieeju publiskās ārtelpas radīšanā. Aicinot cilvēkus kopīgi savām rokām būvēt un konstruēt solus, galdus, puķu kastes, sporta vārtus un pat terases, tiek radīts precedents paradigmas maiņai, kuras centrā ir katra indivīda spēja būt par savas vides radītāju. Tāda procesa laikā veidojas jauni izpratnes un atbildības līmeņi. Izsakoties vienkārši, tiek veicināts proaktīvisms, rūpes un savas dzīves vietas apzinātība.

Pprojekta ietvaros jau ir norisinājušies divi pasākumi Zolitūdē un Vecmīlgrāvī. Apzinoties faktu, ka viss projekts ir sava veida eksperiments, nav tikuši izvirzīti konkrēti sasniedzamie rezultāti, drīzāk uzsvars tiek likts uz pašu procesu, no tā nemitīgi mācoties, un to adaptējot jaunām situācijām, kas arī atbilst vietrades filozofijai – tā nav galīga.

Pirmais „ManaRīga-Pagalmu apdzīvošanas” pasākums 12.jūlijā norisinājās Zolitūdē. No vienas puses tas piepildīja cerības par cilvēku vēlmi iesaistīties, jo kopā ar „ManaRīga” komandu paletes transformēja 12 vietējie bērni, bet no otras puses apstiprināja šaubas par esošās sabiedrības vērtībām – kopumā tika uzbūvēti 18 dažādi objekti, kas nākamo dienu laikā tika salauzti.

Pieredze pāri visam ir pozitīva, jo projekta mērķis nav izvairīties no šādām situācijām, bet ar savu atrašanos noteiktās vietās izaicināt šādu attieksmi, to konfrontējot. Jāmin, ka liela daļa no bērniem pirmo reizi rokās turēja kādu instrumentu, apguva jaunu prasmi un vienas vasaras dienas 10h pavadīja ārpus istabas, liekot lietā radošu izdomu, savas rokas, un iegūstot jaunus draugus.

Otrā „ManaRīga-Pagalmu apdzīvošana” tika organizēta Vecmīlgrāvī un notika 26.jūlijā. Vecmīlgrāvja stāsts ir pilnīgi pretējs Zolitūdē notikušajam, jo izvērtās necerēti veiksmīgs. Pasākumu apmeklēja vairāk kā 30 vietējie bērni un dienas beigās tas izvērtās par visaptverošu veco kortu (Vecmīlgrāvja un Emmas ielas krustojumā) atdzīvināšanu un sakopšanu. Bez aicinājuma ieradās jaunieši ar atkritumu maisiem un, kamēr vieni būvēja volejbola tīkla stabus, sauļošanās solus, galdiņus un atpūtas krēslus, citi rūpīgi savāca teritoriju. Sazinoties ar vietējiem Vecmīlgrāvja iedzīvotājiem, ir noskaidrots, ka vieta vēl arvien ir neskādēta un jaunieši to tiešām ikdienā izmanto, lai tur spēlētos, rīkotu piknikus u.t.t.

Pašreizējā projekta stadijā būtiski ir saprast cēloņus šādiem notikumiem un mēģināt radīt paplašinātu konceptuālo ietvaru tai maiņai, kuru šis projekts cenšas uzsākt. Ir skaidrs, ka jāņem vērā katras Rīgas apkaimes un mikrorajona unikālās iezīmes, kas organiski veidojušās pēdējo dekāžu vai pat simtgadu laikā. Nepastāv viena recepte, jo pilsētvide gluži vienkārši ir pārāk kompleksa sistēma.

Tas „ManaRīga” komandu vedina domāt, ka šāda veida projekti ir tikai pirmie soļi sen nepieciešamas pieredzes, sapratnes un zināšanu akumulēšanai.

Projekts noslēdzās ar pēdējo „Pagalmu apdzīvošanas” pasākumu 23.augustā Torņakalnā, skvērā Vēja un Jelgavas ielas krustojumā.

Foto: A.Ločmanis

ManaRīga // manariga.com
http://twitter.com/manariga_com
www.facebook.com/ManaRiga
Jānis Ķīnasts, vietrade, kinastsjanis@gmail.com
Kristīne Zamurajeva, projekta koordinatore, kristine@manariga.com