Jaunumi
Berga Bazāra kvartālā 21. augustā vienīgajā koncertā Rīgā uzstāsies fado izpildītāja Sandra Marques
Centrs    2013-08-16

Berga Bazāra kvartālā, 21. augustā 19:00 ar vienīgo koncertu Rīgā uzstāsies Lisabonas fado dīva Sandra Marques.

Augusta nogales vakari vislabāk raksturo saudade sajūtu. No Portugāles nākušais fado mūzikas stils sasaucas ar laikiem, kad portugāļu jūrasbraucēji devās pretim nezināmajam okeānā, atstādami ģimenes mājās. Fado saistīts ar skumjām, ilgošanos, un to sajūtu, kuru pa īstam saprot tikai portugāliski runājošie – saudade – jeb abstraktu, nekonkrētu un pārpasaulīgu skumju, ilgu sajūtu.

Mūsdienās fado mūzika ir pazīstama visā pasaulē kā Portugāles vizītkarte un tā ir arī iekļauta UNESCO Pasaules Nemateriālā Mantojuma daļā. Mariza, Madredeus, Carminho ir tikai daži no izpildītājiem, kas nes fado vārdu pasaulē. Fado ir tieša ietekme arī uz Nellijas Furtado daiļradi, piemēram, skaņdarbā „Onde Estas” no albuma „Whoa Nelly!”. Tomēr visdzīvākā fado tradīcija joprojām ir Lisabonā – Alfamas un Bairo Alto rajonu cantinas un casas do fado.

Slavenā fado izpildītāja Manuel Fernandes mazmeita Sandra Marques savu bērnību pavadījusi kopā ar vectēvu Lisabonas vēsturiskajā Alfamas rajonā, jau no mazotnes pavadot viņu uz koncertiem. Kādu laiku Sandra pievērsās blūzam un džezam, taču pēdējos desmit gadus atgriezusies pie fado izpildītājmākslas mūsdienīgā atzara, jo izpilda ne vien skaņdarbus par klasiskām fado tēmām, bet Portugāļu ģitāras pavadībā izdzied arī dziesmas ar mūsdienīgu tematiku.

Fado baudīšanā būtiskākais ir klātbūtnes efekts, jo vislielākā nozīme ir tieši vokālam un izpildītājas balss tembra nokrāsām, kas padara dziesmas stāstu saprotamu pat portugāļu valodas nezinātājiem.

Koncerts notiks brīvdabā, Berga Bazāra pagalmā. Ieeja bezmaksas.