Jaunumi
Sarkandaugavas iedzīvotāji veido savas apkaimes publisko telpu
Sarkandaugava    2013-06-06

31.maijā Sarkandaugavā norisinājās līdz šim nebijis iedzīvotāju līdzdalības pasākums «Labas vietas TALKA», kurā apkaimes iedzīvotāji ideju spēles rezultātā radīja idejas un risinājumus kā Sarkandagavas centrālo skvēru - Alekša skvēru izveidot par interesantu un piesaistošu apkaimes vietu.

“Labas vietas TALKA” ir pasākumu cikls, kurā apkaimes iedzīvotāji kopā rada idejas kādai konkrētai pilsētas vietai ar mērķi to uzlabot, padarīt drošāku un interesantāku un tas ir Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 gada pilotprojekts tematiskajā līnijā “Ceļu karte”.

Vieta, par kuru iedzīvotāji apmainījās idejām ir pašlaik neviesmīlīgs skvērs pašā Sarkandaugavas centrā, Tilta un Alekša ielas krustojumā. To ikdienā šķērso un garām iet ievērojams skaits Sarkandaugavas iedzīvotāju, kā arī blakus tam atrodas sabiedriskā transporta pietura, un to izmanto kā pārsēšanās punktu tie, kas tālāk dodas uz Vecmīlgrāvi, Mangaļsalu vai Vecāķiem. Līdz šim skvērs ir bijis vāji apsaimniekots, tajā ar gadiem pazuda visi soliņi un atkritumu urnas. Naktīs un gada tumšajā laikā skvērs ir vāji apgaismots, tajā ir nepatīkami uzturēties.

Ideju spēles laikā iedzīvotājiem, kuri sadalījās komandās tika dots uzdevums, savienot spēles, kuras spēlējam tagad vai spēlējām bernībā (tai skaitā galda spēles, pāru vai komandu spēles) ar pilsētvides objektiem, piemēra, soliņš, laterna, ziņojumu dēlis, pulkstenis utt. Iedzīvotāji tika aicināti likt lietā savu iztēli un nedomāt par to, vai tas praktiski ir realizējams vai nav. Vēlāk, atstājot kvalitatīvākās idejas tās tika testētas “ideju biržā”, pievienojot idejām stāstu, kas sasauktos ar Sarkandaugavas identitāti. Iedzīvotājiem apmainoties ar idejā tie uzzināja, vai ideja uzrunā tās potenciālo lietotāju, t.i. pašu apkaimes iedzīvotāju. Tad sagatavotās idejas tika prezentētas un par tām savas “ideju spēles naudiņas” varēja atstāt katrs komandas dalībnieks. Uzvarēja tās komandas, kuras savāca visvairāk naudiņas, jeb balsojumus no citām komdām.

Dažas no idejām bija: Alekša skvērā instalēt krāsu strūklaku, ko darbina divriteņu spēks un ko papildina dāžādu krāsu apgaismojums - jo vairāk cilvēku to darbina (min pedāļus), jo lielāka ūdens šalte-vairāk krāsu. Vēl viena ideja par velo infrastruktūras izmantošanu ir radīt Rīgā pirmo velo-zāliena laistītāju, kas piedevām pildītu arī pilsētas ūdens krāna funkciju – lai kāds padzertos, kādam ir jāmin pedāļi – iespējams jauns veids kā iepazīties. Ideja - fotobūdiņa, kas fiksē tajā ienākošo portretus un digitāli pārstrādā attēlos ar dažādām apkaimes vēsturiskajām ainām, kas tiek rādītas tur pat skvērā. Cita iedzīvotāju komanda piedāvāja skvērā iedzīvotāju sanākšanas vietu-kafejnīcu torņa izskatā un ar kuģniecības elementiem atsaucoties uz Sarkandaugavas bagāto ūdens vēsturi. Vairākas komandas piedāvāja skvēra labiekārtojumu risināt vienkāršākām metodēm, bet ļoti nepieciešamām, kā papildus gaismas, kuras iedegās un seko skvēra garāmgājējiem, un vairāku līmeņu soliņiem, kas sagrupēti moduļos, veidotu dažāda veida sēdvietas, skaņas elementi kokos un iespēja nosvērties un nosvērt savas somas (blakus sabeidriskā transporta pieturai). Vēl kāda ideja ir radīt solu, kurā var atstāt sava ķermeņa nospiedumu, ar to pasvītrojot, katra cilvēka unikalitāti un radot spēli, kā piemēram, atrodi sev līdzīgo!

Ar šīm iedzīvotāju idejām tagad strādās profesināli dizaineri un athitekti, lai tās pārvērstu reāli lietojamos dizaina objektos Alekša skvēra labiekārtojumā, kura galvenais vadmotīvs būs spēles un vides dizaina lietošana padomājot par tādiem aspektiem kā izturīgums pret vandālismu, drošums un ilgtspēja.

Sagatavoja Alija Turlaja.

 

Foto autors: Artūrs Šlosbergs